Kanon Krajoznawczy Polski

Kanon Krajoznawczy Polski to stworzony przez PTTK wykaz ponad 400 najciekawszych, najbardziej wartych zwiedzenia miejsc i obiektów w Polsce. I choć nie zwiedzimy z naszym pupilem Wawelu czy Kopalni Soli w Wieliczce, z pewnością można i warto nasze krajoznawcze wyprawy planować w ten sposób, by wędrówka z psem u boku była przeplatana czasem przeznaczonym na zwiedzanie, podczas którego nasz pupil odpoczywa w zaciszu stancji czy schroniska… Oprócz niezapomnianych wrażeń, przygód na szlaku, zdobytej wiedzy o naszym ojczystym kraju, niewątpliwie nabranej kondycji podczas przemierzanych kilometrów, nasze wspomnienia będzie ożywiała zebrana kolekcja okolicznościowych, ozdobnych pieczęci, którymi dysponuje większość obiektów. A na koniec ukoronowanie naszych podróży – Odznaka PTTK Kanon Krajoznawczy Polski. Nie każdy może się nią pochwalić.

Aby ją zdobyć, należy zdobyć wszystkie z punktów Kanonu, a co więcej, w wiarygodny sposób udokumentować fakt zdobycia. Może to być owa wspomniana pieczątka, czyjeś poświadczenie, bilet… Bywa, że należy wykazać się zdolnością improwizacji. Nie zapomnę, jak zdobywając odznakę Korona Gór Polski goniłam przygodnego turystę ponad godzinę (nie stał w miejscu :)), by uzyskać jego poświadczenie. W trakcie rozmowy okazało się, że ów turysta już zdobył tę odznakę. Usiedliśmy i opowieściom i anegdotom nie było końca… Choć każdy z nas wiedział, że z gór schodzi się przed zmierzchem, pogrążeni we wspólnej pogawędce oprzytomnieliśmy dopiero, jak porządnie się ściemniło. Z gór schodziliśmy razem, przysłowiowo świecąc sobie oczami i po omacku szukając właściwej drogi. Do schroniska wróciłam późną nocą, za co oczywiście nie zostałam pochwalona :)

Wspomnienia są niezapomniane, kolejne wędrówki owocują na ogół znajomościami zawartymi na szlaku. Wieczory spędzone przy ognisku czy w schronisku, poczucie jedności z otaczającą nas przyrodą, barwna historia naszego narodu, której niemal namacalnie doświadczamy – to wszystko oferuje nam Kanon. Czy nie warto się z nim zmierzyć?

Na koniec jeszcze jedna moja prośba. Zdobywając Kanon z psem u boku pamiętajcie, by nie był on uciążliwy dla innych. Pamiętajcie, że na łonie przyrody, to Wy, i Ty, i on,  jesteście gośćmi zwierzyny, prawowitych mieszkańców lasów, łąk, jezior. Jeśli Wasz szlak przetnie dzika zwierzyna, zatrzymaj się, pozwól jej przejść, gdzie zamierza. Nawet, jeśli czasem to trwa. Pies nie może szczekać, gonić czy w jakikolwiek inny sposób płoszyć zwierzyny. Jeśli idziesz szlakiem dopilnuj, aby pies poruszał się wyłącznie ścieżką, nie zbaczał z niej i nie wychodził poza jej granice. Także Ty zachowuj się tak, abyś nie musiał się siebie samego wstydzić. Nie pal ognia w lesie, śmieci zabierz ze sobą… Pies pozostawiony w schronisku, który szczeka, wyje, drapie, niszczy też nie jest mile widzianym gościem…

Jeśli damy dobre świadectwo swoim własnym zachowaniem, nie tylko inni będą patrzeć na turystę z psem przychylnym wzrokiem, ale i będziemy mile widziani w miejscach, które niekoniecznie są oczywiste dla psiarza. Na potwierdzenie tych słów powiem jedno. Po wyproszonym noclegu w jednym schronisk PTTK, które raczej nie zgadzają się na pobyt psa, nie tylko zostałam bardzo miło pożegnana, ale i uzyskałam zapewnienie, że zawsze z psem zostanę przyjęta bez najmniejszych problemów. Da się. Trzeba tylko chcieć :)

Aby zdobyć Odznakę Kanon Krajoznawczy Polski należy, zaczynając od swojego, kolejno przez ościenne, zwiedzić wszystkie regiony krajoznawcze Polski (pokrywają się z granicami województw), wszystkie Parki Narodowe oraz 10 wskazanych miast polskich. A ponieważ pojęcie „zwiedzenie” jest bardzo enigmatyczne, uściślono je, wskazując, jakie miejsca i obiekty należy zdobyć, aby dany Park Narodowy, miasto czy  region można uznać za zwiedzone. Oczywiście, można więcej, ale wymienione obiekty muszą zostać zdobyte, by móc ubiegać się o przyznanie Odznaki Kanon Krajoznawczy Polski. Jest ich ponad 400.

Pierwsze wrażenie – dużo. Ale biorąc pod uwagę, że są to miejsca mające pozwolić poznać nam nasz kraj, jego przyrodę, historię, kulturę, tak barwne i różnorodne przecież, okazuje się, że autorom zapewne nie było łatwo zmieścić się w tej liczbie. A na ich zwiedzenie nie ma określonego czasu. Możemy zdobywać je niemal całe życie…

Każdego, kto chce zdobywać Kanon, zachęcam do publikowanie zdjęć zdobytych obiektów. Wystarczy się zalogować :) Wpisujemy się wg schematu: wpis na stronie obiektu, który zdobyliśmy, data zdobycia, fotografia (lub kilka :)), kilka słów komentarza.

Zapraszamy! :)

Więcej informacji oraz pełen regulamin odznaki na stronie PTTK: Kanon Krajoznawczy Polski

Wykaz obiektów

Comments are closed.